Trudnoća i oralno zdravlje
Postoje mnogi mitovi o oralnom zdravlju u trudnoći poput toga da se u trudnoći gube zubi ili da oni u tom razdoblju ,,omekšaju”. Naravno, nisu točni.
Međutim, istina je da trudnoća dovodi do povećanog rizika za oralno zdravlje stoga treba biti na oprezu. Promjene razine ženskih hormona u trudnoći mogu dovesti do povećane osjetljivosti zubnog mesa na plak koje se manifestira kao:
- gingivitis – otečeno zubno meso koje krvari tijekom čišćenja
- parodontitis – trudnoća može pogoršati već postojeću parodontnu bolest koja nije liječena te u tom
slučaju može čak doći i do gubitka zuba - epulis (piogeni granulom) – lokalizirano zadebljanje zubnog mesa
Česte mučnine i povraćanja mogu oštetiti zubnu caklinu zato je potrebno pridržavati se pravila:
- NE četkati zube neposredno nakon povraćanja
- temeljito isprati usta vodom nakon povraćanja
- četkati zube sat vremena nakon povraćanja
Stomatološki zahvati u trudnoći
Iako su za rendgensko snimanje u stomatološke svrhe potrebne minimalne doze zračenja, tijekom trudnoće potrebno je izbjegavati izlaganje rendgenskim zrakama posebno u prvom tromjesečju jer je tad plod najosjetljiviji.
Radiološku dijagnostiku treba ograničiti samo na hitna stomatološka stanja i ako je takva pretraga doista nužna.
Većina stomatoloških zahvata može se odgoditi do kraja trudnoće, ali u slučaju orodentalne boli i infekcija potrebno je pružiti pomoć bez odgađanja. Lijek izbora za odontogene upale je penicilin. U slučaju alergije na penicilin izdaje se klindamicin.
Za ublažavanje boli tijekom trudnoće analgetik prvog izbora je paracetamol. Lokalni anestetici su razmjerno sigurni, a doza mora biti ograničena na najmanju količinu kojom će se postići izostanak boli.
Manje je vjerojatno da ćete imati oralnih problema tijekom trudnoće ako je Vaša oralna higijena dobra i ako odlazite na redovite kontrole kod stomatologa!